جنگ جهانی دوم و اقتصاد امریکا

دو دروازه با نام‌های اقیانوس اطلس و آرام، و پنجاه ستون به نشانه‌ی پنجاه ایالت؛ یادبود جنگی که امریکا رو از غرب و شرق درگیر میکنه!

سال 1939، جنگ جهانی دوم شروع شده و امریکا به دور از جنگ، در دوره‌ی رکود عمیق اقتصادی به سر میبره. سرانجام، شش سال پس از شروع جنگ جهانی، با حمله‌ی ژاپن به بندر مروارید (Pearl Harbor)، امریکا هم وارد ماجرا میشه! جنگ جهانی دوم، نقطه عطفی تو سرنوشت این کره‌ی خاکیه، چه بسا اگر نتیجه‌ی اون جنگ تغییر میکرد، الان این دنیا جای بهتری یا بدتری می‌بود!

و اما بُعد اقتصادی جنگ جهانی دوم؛ با ورود ایالات متحده به جنگ، در این کشور 17 میلیون شغل ایجاد میشه، بهره‌وری صنایع به شدت افزایش پیدا میکنه، زن‌ها و اقلیت‌ها وارد صنعت میشن، تکنولوژی‌ها و صنایع جدید ظهور میکنن، و همه‌ی اینها مثل یک موج بزرگ اقتصاد دپرس امریکا رو تکون میدن! با پایان جنگ، صنایع غول آلمانی و ژاپنی ترکیدن، کشورهای دیگه هم تا حدود زیادی به اغما رفتن و فقط امریکا در صحنه مونده؛ و همین باعث میشه که ظرف بیست سال، تولید ناخالص ملیشون از 200 میلیارد دلار به 500 میلیارد دلار افزایش پیدا کنه.

و اما نظر کوچکی از جانب من! اون رونق اقتصادی در عین حال که این اقتصاد رو شکوفا میکنه، بیمارش هم میکنه! شرکت‌های امریکایی بی‌رقیب یکه تازی میکنن، و به خیال اینکه بقیه کشورها ترکیدن و کو تا باز برسن، سرعت توسعه رو کم میکنن! در دوران بی رقیبی با غرور به خواب میرن و با اتخاذ یک سری استراتژی های غلط، تا به خودشون میان میبینن که غولای ژاپنی، آلمانی، چینی و …. بیدار شدن! مثال بارز این موضوع، صنایع خودروسازی امریکایی هستن که روزی امپراطور دنیا بودن، اما حالا حتی تو امریکا هم باید بازار رو با ژاپنی ها و بقیه تقسیم کنن!

دیدگاه‌تان را بنویسید: