چرا هاستل؟!

احتمالا این سوال براتون پیش اومده که چطوری بعضی افراد چندین ماه یا حتی چندین سال در سفر هستن. این افراد معمولا به نکات مختلفی جهت کاهش هزینه هاشون توجه می کنند. از جمله این نکات میشه به اقامت در هاستل، استفاده از کوچ سرفینگ، کمپینگ، همسفر داشتن جهت تقسیم کرایه ها، هیچ هایک کردن (مرامی سواری)، دورکاری، انجام کارهای داوطلبانه و … اشاره کرد. در این مطلب قصد دارم کمی راجع به هاستل براتون بنویسم.

هاستل یا هتل؟

همونطور که اقامت در هتل مزایای خاصی داره، هاستل ها هم یک سری ویژگی های خاص دارند. در هاستل ها معمولا اتاق های مختلفی (چند تخته مختلط، اختصاصی یک یا دو نفره، اختصاصی خانم ها) وجود داره؛ اما معمولا آشپزخونه، حمام و سرویس بهداشتی مشترک هستش. جدا از قیمت پایین، امکان معاشرت با دیگران مهم ترین ویژگی مثبت هاستل هستش. در هتل معمولا ارتباط خاصی بین مسافرها برقرار نمیشه، اما در هاستل به راحتی میشه رفیق و هم صحبت پیدا کرد، و با بقیه مسافرها همسفر شد. همچنین اینکه تو هاستل با آدمای باحال، اهل سفر و خودمونی مواجه میشیم که میتونه باعث گسترده تر شدن شبکه ارتباطیمون بشه.

رایان اهل نیویورک

معیارهای انتخاب

در گام اول به وبسایت بوکینگ مراجعه کنید و شهر مقصد رو وارد کنید (قیمت هارو به دلار چک کنید، ریالی اشتباه هستش). در بین لیست هتل ها و هاستل ها علاوه بر تصاویر و قیمت ها، به نظرات دیگران و امتیازهایی که دادن، لوکیشن و دسترسی، و همچنین توضیحات توجه ویژه ای کنید. مثلا اگر هاستل میخواید برید، توجه کنید که لاکرباکس داشته باشه تا وسایل مهمتون رو با خیال راحت درونش قرار بدید.

اومبا هاستل

به عنوان مثال، من در سفر ارمنستان، بعد از بررسی وبسایت بوکینگ، در نهایت اومبا هاستل رو به دلایل زیر انتخاب کردم:

  • عدم نیاز به پرداخت هزینه جهت رزرواسیون و کنسل کردن.
  • کیفیت خوب نسبت به قیمت: این هاستل نظرات مثبت و همچنین امتیاز خوبی در بوکینگ داشت.
  • برخورد و پشتیبانی خوب پرسنل: قبل از سفر و همچنین در حین سفر هر زمان که بهشون پیام دادم پاسخگو بودن.
  • لوکیشن: در مرکز شهر قرار داشت و فاصلش با میدون جمهوری پیاده دو دقیقه بود، بنابراین به همه جا نزدیک بودم و نیاز به کرایه دادن نداشتم.

در طول اقامتم در اومبا هاستل، با هاکوب (صاحب هاستل) گپ و گفت های زیادی داشتم، همچنین راجع به شرایطی ارزی ایران بهش توضیح دادم، و اونم گفتش که از این به بعد برای ایرانی ها 7%  تخفیف لحاظ میکنه (هرچند کمه اما خب بهتر از هیچیه). همچنین برای اینکه قیمت ها دستتون بیاد: من تختم رو در اتاق هشت نفره گرفتم شبی 3000 درام، اتاق 4 تخته شبی 3500 درام بود، و یک اتاق اختصاصی برای سه نفر 14000 درام (1 درام: 30 تومان). جهت رزرو علاوه بر بوکینگ از راه های زیر هم میتونید استفاده کنید:

www.umbastay.com

Whats up: +374 41 562131
Instagram: Umbahostel

آدم ها

همونطور که قبل تر هم اشاره کردم، به نظر من امکان معاشرت با دیگران مهم ترین ویژگی هاستل هستش و به همین دلیل به هتل ترجیحش میدم. برای مثال در طول چند شب اقامت در اومبا هاستل با افراد زیادی دوست و همسفر شدم که در ادامه راجع به چندتاشون براتون مینویسم:

هایدی از استرالیا: هایدی به همراه دوستش (کایل) یازده ماه در سفر بودن! از استرالیا راه افتاده بودن و به نیوزلند، فیلیپین، هند، سریلانکا و ایران رفته بودن، بعد از ارمنستان هم به گرجستان و در انتها ژاپن میرفتن! هایدی پرستار بچه بود، و کایل پرستار. بعد از استعفا از کارشون، سفر رو شروع کرده بودن. ازشون پرسیدم نگران دوباره کار پیدا کردن نیستید؟ گفتن نه! این سبک سفر شرایط خاص خودش رو میخواد، که مهمترینش ثبات در کشور هستش؛ اینکه بدونی باز میتونی کار پیدا کنی، میتونی خونه داشته باشی، میتونی زندگی کنی…

یِل (Jell) از بلژیک: یکی دیگه از هم اتاقیای باهالم بود و داشت هفتمین ماه از سفرش رو سپری میکرد. اتفاقا قبل از ارمنستان، دو ماهی در ایران گشته بود و جاهایی رفته بود که شاید اغلب ایرانی ها هم نرفته باشند، از چابهار گرفته تا اورامانات و اولسبلانگاه! دو روزی که باهم بودیم با گپ و گفت، و قدم زدم تو کوچه خیابون ها خیلی زود گذشت؛ انگاری خیلی وقت بود که میشناختمش!

برای من، جذاب ترین بخش سفر دیدن آدم هاست؛ چون این آدم ها هستن که به مکان ها ماهیت میدن…

یِل کارشناسی ارشد روانشناسی تجارت (Buisines psychology) داشت، بذارید کمی راجع به رشتش بگم شاید براتون جالب باشه. فرض کنید دوتا شرکت موفق قراره باهم ادغام بشن، این وسط هر چقدم که برنامه های اقتصادی و سیاست های کلانشون هم راستا باشه و خوب پیش برن، اگر اعضای دوتا شرکت نتونن باهم کنار بیان و به اصطلاح کار گروهی انجام بدن، در آینده به مشکلات زیادی میخورن! و اینجاس که اهمیت کار یک روانشناس تجارت مشخص میشه؛ همچین شخصی، قبل و در حین ادغام شرکت ها سعی میکنه ارتباط بین کارکنان رو بررسی کنه و بهبود ببخشه تا در آینده مشکلات بیشتری پیش نیاد…

کلام آخر: اقامت در هاستل میتونه تجربه ی جذابی باشه، از دستش ندید…

دیدگاه‌تان را بنویسید: