کمپ و مقابله با حیوانات!

خیلی وقتا این سوال پیش میاد که آیا از کمپ تو طبیعت نمی ترسید؟ اگر حیوونی حمله کنه بهتون یا…. ؟ به طور کلی نه تنها در طبیعت بلکه در زندگی روزمره هر فردی مخاطرات مختلفی وجود داره، برای مثال تصادف با ماشین، خفت گیری و …! اما واکنش ما در مقابل این خطرات چی هستش؟ اغلب مطالعه میکنیم و همچنین بنابر تجربه سعی میکنیم تا احتمال وقوع چنین وقایعی رو کاهش بدیم. در خصوص طبیعت گردی و کمپ در طبیعت هم دقیقا همینطور هستش، طبیعت همونطور که بسیار لطیف و دوست داشتنیه، در عین حال میتونه وحشی و خطرناک باشه، بنابراین لازمه که با مطالعه و آمادگی لازم به کمپینگ و به طور کلی طبیعت گردی بپردازیم.

یکی از دغدغه های من و خیلی از دوستان، مقابله با حیوانات هستش، اینکه چطوری از مواجه شدن با حیوانات وحشی پیشگیری کنیم و یا اینکه در صورت برخورد چه واکنشی نشون بدیم. به همین دلیل در این زمینه مقاله ای رو مطالعه کردم و همچنین با آقای کریمی گفتگوی تلفنی انجام دادم ( استاد کریمی از جمله ورزشکاران و ایرانگردان با تجربه و خبره هستن، برای ارتباط با ایشون اینجا کلیک کنید)

نکات کلی

حیوانات علاقه ای به روبرو شدن با آدما ندارند، چون احساس خطر میکنند، اما چه چیزی باعث نزدیک شدنشون میشه؟ در صورتی که شما وارد قلمرو حیوانات و نزدیکی لونشون و یا بچه هاشون بشید بسیار عصبانی میشن و قصد حمله به شمارو میکنند. دلیل دیگه ای که حیوانات رو به سمت شما میکشه، بو هستش! سعی کنید غذا، زباله و بطور کلی مواد بودار رو در بسته بندی مناسب و همچنین در صورت امکان دور از چادر قرار بدید.

در مقابله با حیوانات معمولا فرار کردن راه حل خوبی نیستش! چون طبیعتا اون ها بدتر واکنش خواهند داد و به دنبالتون خواهند اومد، شاید بهتر باشه، کمی خونسردیتون رو حفظ کنید و منتظر واکنش اون ها باشید و سپس اقدام متقابل کنید. در برخی مواقع با ایجاد سر و صدا سعی کنید فراریشون بدید، و یا اینکه اگر در تاریکی هستید، با نور چراغ قوه یا آتیش سعی در فراری دادنشون کنید. همچنین برای پیشگیری از مقابله با برخی حیوانات میتونید از اسپری های مخصوص استفاده کنید.

یه ایده جالب برای جلوگیری از نزدیک شدن حیواناتی مثل گراز و …. در جنگل، ایجاد حصار در اطراف محل کمپتون هستش، برای مثال میتونید با نخ های محکم  (نخ های مورد استفاده توسط بناها و کفش دوزها) ناحیه ای دور خودتون درست کنید، به این صورت که دو رج نخ در ارتفاع 30 سانتی به دور محیطی که چادر زدید بکشید، و یا مقداری چوب و خار پخش کنید، بنابراین به اینصورت میتونید تا حدودی حیوانات رو از نزدیک شدن به کمپتون منصرف کنید. ساخت تله های هشداردهنده نیز یکی دیگه از روش های مناسب برای فراری دادن حیوانات هستش.

دیگر نکات

مار، عقرب، حشرات: چند تیکه پارچه رو به نفت یا گازوئیل آغشته کنید و در اطراف کمپتون بذارید، بوی مواد نفتی اونارو از نزدیکی به شما دور میکنه. همچنین پیشنهاد میشه که پوتین به پا داشته باشید تا در حین مسیر، پائین پاهاتون از گزندشون در امان باشه. برای مقابله با کنه و دیگر حشرات هم از اسپری دافع حشرات درمین استفاده کنید.

گراز: گرازها با توجه به ساختار فیزیکی بدنشون اغلب خطری برای شما ندارند و برای حمله به سمت آدما نمیان، بوی زباله و غذاهاس که اون هارو به سمتتون میکشه، بنابراین اگر ته مونده غذا و زباله هاتون رو کمی دورتر از محل کمپتون بذارید، نگرانی خاصی نخواهید داشت.

شغال: اگر چندین بار کمپ کرده باشید، حتما براتون پیش اومده که حوالی غروب و همچنین نزدیکای 4 صبح، انگاری یه عده آدم دارن جیغ میکشن یا همچین صدایی! این صدا، صدای شغال هاست که همدیگرو صدا میکنند، شغال ها معمولا به صورت گروه هستن، برای مقابله با اون ها آتیش و همچنین صدای ترقه راه حل بسیار خوبیه

گرگ: گرگ ها اگر تنها باشن به سمت شما نمیان و اغلب به صورت گروهی نزدیک میشن، اون هم در مواقعی که دیگه غذا پیدا نمیکنن و خیلی گشنه هستن، برای مقابله با اون ها پیشنهاد میشه که شوکر و یا وسیله مناسب دیگه ای به همراه داشته باشید.

دیدگاه‌تان را بنویسید: